Pınar Tekeli avatarı

tarafından

KURDELE NAKIŞI

Mart 29, 2012 - kategorisinde

‘Masrafı az ama emeği çok olan bir iş. Bir örtü üç ayda, bir yatak örtüsü yedi ayda çıkıyor. Emek sahiplerini eserlerini satmak dahi istemiyor.’

Pınar Hanım eğitimine İstanbul’da devam eden çocukları için Ankara’dan İstanbul’a taşınmış. Ankara’da BELMEK çatısı altında eğitim veren Pınar Hanım İstanbul’da da İSMEK ile bilgisini paylaşmaya, öğretmeye devam ediyor. Yedi yıldır bu görevi sürdürüyor.

Güler yüzü ile sohbetimiz boyunca bizi bile bu mesleğe meraklandırdı. Emeğin yoğun buna rağmen sermayenin çok düşük olduğu üretim süreci oldukça meşakkatli ve uzun. Sonuçta ortaya çıkan ürün yüksek rakamlara alıcı bulsa da emek sahibi satmak istemeyebiliyor. BELMEK’te kursiyer olarak başlayan merak uzman eğitmen aşamasına kadar gelmiş. Kursiyerlerin haftada iki veya üç gün eğitim alarak bir sene gibi bir sürede işin tüm inceliklerini öğrenmiş oluyor.

Pınar Tekeli

Pınar Tekeli

20 lira civarında tutan malzemeler ile iki üç bin liralık ürünler üretmek mümkün oluyor. Pınar Hanım her kursiyere özel desenlere yönlendiriyor. Sürekli araştırıyor ve bilgilerini yeniliyor. Aynı şeyi tüm kursiyerlere önermekte. Desenleri oluşturmak için şifre adını verdikleri şablonlar kullanıyorlar. Bu şablonlar ile ortaya çıkan modellerde farklı teknikler kullanılıyor. Şifre oluşturmak vakit alan bir süreç. Zaman zaman şifresiz de çalışabiliyorlar.

Bu iş beni gençleştiriyor. Çok güzel beyin çalıştırıyor.

Gün boyunca ne kadar zaman ayırdığını sorduğumuzda hayatının bu iş olduğunu gülerek anlatıyor. Kursiyerleri ile de ilişkileri uzun soluklu olabiliyormuş. Ortaya çıkan eserleri paraya çevirmek için yöntemler de var. İSMEK sergileri her yıl geleneksel olarak düzenleniyor. Arkadaş çevresinde de bu ürünler alıcı bulabiliyor.

Bu ilmikler çözülse neler çıkar. Derdini anlatamayan ilmiklere döküyor.

Yoruma kapalı.

ASIDE HEADER STYLE

Subheader

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

Lorem link style sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

ASIDE BANER SECTION

image