Ahmet Durdu avatarı

tarafından

Mesleki eğitime kendisi gibi alaylı gençler yetiştirerek başlamış

Mart 29, 2012 - kategorisinde

‘Biz seyrederek, bakarak öğrendik. Kimse makası, tarağı nasıl tutacağımızı anlatmadı. Şimdi hepsini tek tek söylüyorum, öğretiyorum.’

15 yaşında Şanlıurfa’da abisinin yanında mesleğe başlayan Ahmet Durdu ile keyifle sohbet ettik. Uzman bir eğitmenin gözünden İSMEK projesine ve kursiyerlerine baktık. Berberlik mesleğini severek icra eden Ahmet Bey tüm samimiyeti ile sorularımıza cevap verdi. Hem eğlendik hem öğrendik.

Mesleki eğitime kendisi gibi alaylı gençleri yetiştirerek başlamış. Aslında bu sistem berberliğin genel geçer eğitim şekli. Çırak olarak başlanıyor, ustalık devralınıyor. Ahmet Bey’in İSMEK ile tanışması açılan sınavlar ile olmuş. Uzman eğitmen arayışına giren İSMEK yeterlilik sınavları ve mülakatlar düzenlemiş. Yakın çevresinin yönlendirmesi ile Ahmet Bey’de katılmış. Hatta sınav gününü dahi hatırlamakta. Yağmurlu bir günde eser miktarda ıslanıp sınava girmiş. Akabinde uygun bir yer bulunana kadar biraz vakit geçmiş. Fakat görev alacağı yer hakkında o güne kadar en ufak bir bilgisi yokmuş ve Metris Cezaevindeki görevi kabul edip etmeyeceği sorulmuş. Tereddüt etmedim değil diye gülerek ekliyor. Arsızlık edip neden uzman eğitmen olmak istediğini sorduk. Maddi bir beklenti mi vardı yoksa başka nedenler mi vardı öğrenmek istiyoruz. Sohbet ettikçe de sorunun zamansız olduğunu anlıyoruz.

Ahmet Durdu

Ahmet Durdu

Ahmet Bey kibarlık yapıp maddiyatın da etkisi olabilir diyor ama anlattıkça mesleği aktarmaktan, verdiği bilginin işe yaradığını görmekten aldığı keyfin maddiyat ile ölçülemeyeceğini de görüyoruz. Bir yandan mesleğine kendi yerinde devam ediyor bir yandan İSMEK eğitimlerine vakit ayırıyor.

Koğuştan çıkıp kurslara katılmak, sosyalleşmek, yeni insanlar ile tanışmak onlar için de iyi oluyor.

Bir cezaevinde eğitim vermek hiç mi tedirgin etmiyor sorularımız ise neşe ile cevaplanıyor. Tedirginlikten zerre eser yok. Gülerek konuşmaya sohbet etmeye devam ediyoruz. Buradaki insanlara en ufak bir faydası dahi olsa mutlu olduğu anlaşılıyor.

MEB onaylı sertifika verilen eğitimlerin içeriğini soruyoruz. Öyle düşündüğümüz gibi kolay değil. Oldukça yoğun bir program ve çalışma saati söz konusu. İçerik uzmanlar tarafından belirlenmiş. İş planından tutun, müşteri ile ilişkilere kadar detaylı eğitimler içeriyor. Özetle bu eğitimi alan birisi sadece saç, sakal tıraşını öğrenmiş olmuyor. Kursu tamamlamış kişiler kendi yerlerini açabilecek, işletebilecek bilgiye de sahip oluyorlar.

Bugün iki kursiyer arkadaşım saç kesti ve hiç müdahale etmedim.

Ahmet Bey bazı kursiyerlerin bu işi meslek olarak gördüğünü ve kabiliyetini bu işe yönlendireceğini düşünüyor. İki ay gibi bir sürede işi öğrenen kursiyerler olduğundan keyifle bahsediyor.

Kendisine teşekkür edip mekandan ayrılıyoruz. Aklımızda kalan tek şey ise bilgisini paylaşmaktan keyif alan güler yüzlü bir insan oluyor. Eğitimlerden bahsederken gözlerinin parladığını görebiliyorsunuz. İSMEK gibi bir organizasyonun hayatlara nasıl dokunduğunu, nasıl değiştirdiğini öğreniyorsunuz.

Yoruma kapalı.

ASIDE HEADER STYLE

Subheader

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

Lorem link style sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

ASIDE BANER SECTION

image