tarafından

Bu öyle bir sanat ki size çöpten mal aldırır

Mart 29, 2012 - kategorisinde

‘Önce tahtayı seveceksiniz. Evinizde kullanmadığınız bir çekmece varsa bu sizin işiniz. Çıkartıyorsunuz kontrplağı ve yeniden hayat veriyorsunuz. ’

Ahmet Celal Bey ile sohbetimiz bu cümleler ile başladı. İSMEK Feshane Sergisi’nde birbirinden güzel el emeği arasında gözümüze çarpan bir sandığı fotoğraflarken kendisi ile tanıştık. Sandığı yapan da bizzat kendisiymiş. Çok beğendik ama sergilenmeyen gelmeden İSMEK müdür tarafından satın alınmış bile. Üstelik böyle bir talep olmasa sandığı satmaya pek niyeti olmadığı da hissediliyor. Kendisi inşaat sektöründe Şantiye Şefi olarak yıllarca çalışmış ve emekli olmuş. Gemi maketçiliği sayesinde İSMEK eğitimlerine katılmış. Akabinde sedef işlemeciliği ile devam etmiş ve sonunda oyma sanatına merak sarmış. Üstelik hobisini epey ilerletmiş. Dilerseniz Facebook sayfasını da ziyaret edebilirsiniz: https://www.facebook.com/ahmetcelal.ozcan

‘Bu öyle bir sanat ki size çöpten mal aldırır.’

Evin bir bölümü atölye haline gelmiş bile. Arkadaşlarına çilek mevsimini kaçırmamalarını tavsiye ediyor zira bunlar ile çok güzel eserler ortaya çıkabileceğini söylüyor. Üstelik bir gün yol kenarında gördüğü eski bir dolabın ahşap aksamını aldığını da anlatıyor. Eşinin engelleme girişimlerine kulak asmayıp bu kıymetli ahşap parçalarına yeniden hayat vermiş. Eski kontrplakların farklı olduğunu, artık eskisi gibilerin bulunamadığı belirtiyor.

Ahmet Celal Özcan

Ahmet Celal Özcan

İşin ticari yanı umurunda değil. Yaptığı eserleri elinde tutması mümkün olmuyor zira ya hatırı kırılamayacak bir yakın talep ediyor ya da henüz sergilenmeden satılıyor. Sergilenen ürünler için fiyat soranları kırmıyor, ne öderlerse kabul ediyor. Arkadaşlarının uyarılarına dahi aldırmıyor. ‘Gelmişler buraya kadar, bir hediye alıp gitsin. Aradaki farka laf eden olursa ben tamamlarım üzerin.’ Diyor. Gerçekten tahtayı ve işlemesini sevdiği aşikar. Titizliği konudan pek anlamayan bizleri dahi etkiliyor. Sergide yer alan pek çok ürün içinde Ahmet Bey’in elinden çıkanları ayırt etmek mümkün.

Bir menteşe bulabilmek için eskicilerden tutun mobilyacılara kadar gezmedik yer bırakmıyor. ‘Bir şey yapacaksan tam yapacaksın.’ Diyerek sohbetimize devam ediyoruz.

Yakın zamanda bir de torna tezgahı edinme niyeti var. Anlaşılan ilerleyen sergilerde yepyeni projeler ile görüyor olacağız.

Yoruma kapalı.

ASIDE HEADER STYLE

Subheader

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

Lorem link style sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiumo tempor.

ASIDE BANER SECTION

image